SAÇ EKİMİ TEKNİKLERİ

Saç ekimi işleminde sadece kişinin kendi saçları ekilebilmektedir.

Saçı dökülmemiş bir kişide yaklaşık olarak 100.000 saç bulunur.Saçların bir kısmı tek tek bir kısmı gruplar halinde çıkar işte çıkan bu saçlara folliküler ünit denir,insan başında yaklaşık 50.000 foliküler ünit bulunmaktadır,günde 100 civarında saç dökülmesi normal kabul edilmektedir.

Tip 6 saç dökülmesinde yaklaşık 60.000 saç teli dökülmüş olabilir buda yaklaşık 30.000 folikül olarak kabul edilebilir geriye kalan 20.000 foliküler ünit veya 40.000 saçın ancak yarısı saç ekiminde kullanılabilir ve bu ölçekteki bir saç ekiminin toplamda 4 seans civarında yapılması uzmanlarca uygun görülebilmektedir.

iki çeşit saç ekim tekniği mevcuttur.

FUE TEKNİĞİ

Ünitler deriden ince tüplerle girilip çekilmek suretiyle çıkarılır.Fue uygulandığında bazen farklı oranlarda kök veya saç hasarı olabilmektedir .Fue ile alınan saç köklerinin altında yağ dokusu hemen hemen hiç yoktur dolayısıyla saç ekimi esnasında çok dikkatli olunmalıdır hasar görmemesi için.

FUT TEKNİĞİ

Saç köklerinin ense bölgesinden alınan deri şeridinden kök sayılarına göre mikroskop altında foliküler ünitelere ayrılıp ihtiyaç olan bölgede açılmış olan kanallara ekilmesi tekniğidir.

Fut tekniği greft ayırmada daha bütünlüklü,sağlam, hasar görmemiş ünitler sağlar.

saç köklerinin altında birkaç mm yağ dokusu bırakılarak çoğalacak saç hücresi tam olarak elde edilmiş olur aynı zamanda yağ dokusu koruyucu bir özellik göstererek greftlerin taşınması ve saç ekimi esnasında köklerin ayrılmasına ve çatallaşmasına engel olur.

Hekim uygun görürse daha fazla saç ekimi gerçekleştirlebilmek için her iki teknik birliktede uygulanabilir.

İki teknik arasında saç köklerinin alınış şekli açısından fark vardır.

Fue yöntemi ; Fut yöntemine göre saç alınan bölgede daha az iz bırakabilir.

Saç ekimi işlemi sadece uzman estetik-plastik cerrahi doktoru veya uzman dermatoloji doktorundan oluşan bir ekip tarafından;yapılabilir.Saç ekimi ve saç ekim teknikleri için; hazırladığımız diğer saç ekimi sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.