SAÇ EKİMİ TARİHÇESİ

İnsanlık çağlar boyunca saç dökülmesini problem olarak algılamış ve çözümler aramıştır.Eski Mısır yazıtlarında kellikle ilgili metinler ve şekiller görülmektedir.Sezar saçlı baş demek olsada Roma imparatoru Sezar keldi ve bunu örtmek için özel saç tarama ve uzatma yöntemleri vardı ve o devirlerde imparatorlar halka şeklinde taç takarak güç sembolü ile birlikte bir çeşit kamuflaj da sağlıyordu.

Medikal anlamda Hipokrat'tan beri saç ile ilgili çalışmaları görebiliriz.Saç yapısını mikroskobik anlamda inceleyen ilk bilim adamı Malpighi'dir henüz 17. yüzyılda saçın içinde kanalların olduğunu bulmuştur.

1822 yılında Dieffebach tarafından ilk saç nakli yapılmıştır o yıllarda bu nakiller yara tedavilerinde iyileştirme sebebli kullanılmıştır.bildiğimiz şekilde saç ekimi 1939 yılında Japon olan okuda tarafından yapılmıştır.saç ekiminde dönüm noktası Orentreich ile olmuştur,1959 yılından beri yaptığı donor dominans çalışmaları ile saç ekiminde cerrahi boyuta geçilmiştir.geliştirdiği bu tekniğe göre ense ve kulak üstündeki saçlar kalıtsal olarak eksilmezler ve taşındıkları alanlar içinde bu özelliklerini sürdürürler.

Saç ekimleri 1970 lerde punch yöntemi ile dairesel saçlı alanların nakli ile yapılmaktaydı.greft boyutları ile ilgili çalışmalar yapan Nordstrom ve marritt mikrogreft tekniği ile daha iyi sonuç alınan bir tekniği geliştirdiler .

1980'li yıllardan sonra mikro mini greftleme yöntemi günümüz saç ekimi dönemini doğurdu ve megasession denilen 1000 greft üstü ciddi saç ekimi Uebel tarafından gerçekleştirildi.1990'lı yıllardan itibaren bu isimlendirmelerin yerini foliküler Ünit söylemi aldı,greft boyutları değişmedi fakat saçlar 1'li den 4'lüye kadar grublar halinde çıkarıldığı için bu şekilde nitelendi.

Mikroskobik ünit ayrımını Seager,greft imlanter'ını ise Choi geliştirdi.Inaba foliküler ünit ekstraksiyonunu Umar ile Woods ise vücut kılı naklini gerçekleştirdiler.

Saç ekiminde 1970'lerde flep yöntemleri 1980'lerde Anderson'un doku genişleten balon uygulamaları 1990'larda Ohmori mikrocerrahi yöntemle flep tekniklerini şekillendirmişlerdir Frechet ise doku genişleten özel yöntemle saç ekimi yapmaktaydı.

Günümüz saç ekimi foliküler ünit transplantasyonu olarak gerçekleştirilmektedir.

Saç ekimi işlemi sadece uzman estetik-plastik cerrahi doktoru veya uzman dermatoloji doktorundan oluşan bir ekip tarafından;yapılabilir.Saç ekimi ve saç ekim teknikleri için; hazırladığımız diğer saç ekimi sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.