Saç Dökülmesi

Çok çeşitli tıbbi nedenlerden saç dökülmesi olabilir bunlardan bazılarını sıralarsak ;

Yaşlılık,tiroid hormon bozuklukları,diabet hastalığı,polikistik over,kansızlık,genetik,androjenik

sebebler,çinko ve bakır eksikliği,vitamin eksikliği (B12 ,C),folik asit eksikliği,stres,kötü beslenme,sigara kullanımını sayabiliriz.

Saç dökülmesi saç kaybının boyutlarına göre yapılır.Genel olarak kabul edilen sistem norwood sınıflandırmasıdır.

Saç dökülme dereceleri:

Erkek hastalarda alında başlangıç durumunda az dökülme 1.derece kabul edilir bu dökülme ilerledikçe derecelenme numarası artar.

Genel olarak saç dökülme şekilleri

Erkeklerde kalıtsal ve hormanal faktörler ile saç dökülmesine bağlı açıklıklar zamanla artar.bu skalalar dışında da farklı şekillerde saç dökülmeleri olabilmektedir bazı saç dökülmesi sınıflandırmalarında sayılarla birlikte A harfide kullanılmaktadır bunun anlamı önden arkaya doğru bir saç dökülmesi olduğu ön ve arka arasında saç olmadığını belirtir. Tip 6 ve 7 saç dökülmeleri ileri derece olarak kabul edilmektedir.bu kişilerin saç dökülen tüm bölgelerini kapatan bir saç ekimi mümkün olmamaktadır bu hastalara yapılan saç ekimi ile saç dökülme dereceleri azaltılabilinir.

Bunun yanında açık alanın verici alana oranları ile de sınıflandırmalar yapılmaktadır.bu sıbıflandırmada verici alandaki saçların kalınlığı sıklığı saç rengi ile kafa derisinin uyumu uygun hastalarda göğüs kıllarının değerlendirilmesi gibi yaklaşımlar ile de hastalar değerlendirilmektedir.

Sınıflandırılamayan saç dökülmeleri de olabilmektedir nedeni bilinemeyen bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına bağlı saç dökülmeleri sınıflandırma dışıdır.bu hastalarda saç ekimi çok tatminkar olamayabiliyor.

Kadınlar da saç dökülmesi

Kadınlarda ki saç dökülmeleri erkek tipine benzer ise saç ekimi ile sonuç alınabilir fakat genel bir dökülme söz konusu yani ense kısmında da dökülme varsa bu durum saç ekimi ihtimalini azaltmaktadır.

Genel olarak sınıflandırılması

Tip 1 : Alından tepeye kadar seçici bölümdeki incelme ve dökülme

Tip 2 : Ense dahil genel olarak dökülme ve incelme

Tip 3 : Alın ve şakalarda erkeklerdeki gibi saç dökülmesi

Tip 4 : Travma sonrası oluşmuş skar saç dökülmesi

Tip 5 : tıbbi ve hormanal sebeblere bağlı saç dökülmesi

Tip 5 dışındakilere saç ekimi yapılabilir.

Çocuklarda görülen saç dökülmeleri genellikle kimyasal yanıklar,haşlanma ameliyat radyasyon tedavileriveya doğumsal sebebler nedeniyle olmaktadır.

Genel olarak 40 yaşından sonra saç dökülmesinin yavaşladığı bilinmektedir.